Tüm Afrika’nın Dostları Derneği

TADD’LI SOHBETLER / ANIL UTKU BENGİSU

TADD’LI SOHBETLER / ANIL UTKU BENGİSU

“Dış ticaret fazlası
 verdiğimiz tek kıta Afrika”


2024’ün ilk “TADD’lı Sohbetler”i etkili bir Afrika uzmanı ve kalabalık bir dinleyici topluluğu ile başladı…
Her ayın ilk Çarşamba günü düzenlediğimiz sohbetin Ocak ayı konuğu WciForum Başkanı ve Afrika İhracat Uzmanı Anıl Utku Bengisu’ydu. 
Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'ndeki programda Bengisu, “Afrika’da Ticaret Fırsatları” başlığı altında öğrenci, gönüllü ve Afrika sevdalıları katıldı.

“YARDIM KURULUŞLARI ÖNCÜ OLDU”

TADD’lı Sohbetler’e Afrika ile olan macerasının başlangıcındaki zorlu süreci anlatarak başlayan WciForum Başkanı, TADD gibi yardım kuruluşlarının öncülüğünde kıtadaki potansiyeli fark ettiklerini dile getirdi, “Afrika’da bu sayede Türkiye’ye karşı bir ilgi, bir özlem oluştu. Bunun tabii hem ekonomik hem sosyal hem de politik sebepleri var. Ekonomik olarak baktığımızda Türkiye’nin ihracatını en kolay arttırabileceği bölge Afrika. Yeter ki orada doğru adımlar atmanın yollarını bilelim” dedi.

4 MİLYAR DOLARDAN 40 MİLYAR DOLARA

Afrika İhracat Uzmanı Anıl Utku Bengisu, 2010 yılında 4 milyar dolar olan Afrika ihracat hacmimizin şimdilerde 40 milyar dolar olduğunu, ancak bunun da yeterli olmadığını vurguladı. Utku Bengisu, öngörülen resmi rakamlara göre 2050 yılında 10 milyarı bulacak dünya nüfusunun 2.5 milyarını Afrika’nın oluşturacağını söylerken, “Yani her dört dünya vatandaşından biri Afrikalı olacak. Demografik gelişmelere göre dünya müslümanlık merkezi de Afrika’ya doğru taşıyor. Afrika şu anda bile 1.4 milyar olan genç nüfusuyla, dünyanın gözünü diktiği en önemli pazar” dedi.

YENİ TİP İHRACAT PROJELERİNİ ÖNERDİ

Doğru bir Afrika politikasıyla her yıl yüzde 35’e varan bir artışın mümkün olacağını anlatan Anıl Utku Bengisu, 15 yıl içerisinde 100 milyar dolarları görmüş olacağımızı söylerken, gençlerede önemli tavsiyelerde bulundu, “Afrika’nın geleceğinde gençlerin rolü çok önemi olacak. Yalnız onlara birbirinin kopyası çalışmalar yerine, yeni projelerin etkileri olacağını söylemek istiyorum. Karşılıklı atılması gereken adımların farkında olup, doğru strateji ile sahada yer alarak sonuca girilmesi başarılı ihracatın kapılarını açacaktır.

GÜNTEKİN: TADD’LI SOHBETLERİN ÖNEMİ !

TADD Başkanı Bilgehan Güntekin, sezona “Merhaba” diyen TADD’lı Sohbetler’e önemli konuklar çıkarmaya devam ettiklerini söylerken, özellikle Afrika pazarında yer almak isteyen girişimcilerin ve Türkiye’de eğitim gören Afrikalı öğrencilerin mutlaka takip etmesi gerektiğini ifade etti. Güntekin, TADD’ın mottosu olan “Gelecek Afrika’nın” sözünün bugün bütün dünyaca kabul gördüğünü sözlerine ekledi, “Türkiye’de Afrika’ya açılan köprü olmaya devam edeceğiz” dedi.

Yorum Yap

Bağış Seçenekleri