Tüm Afrika’nın Dostları Derneği

TADD’LI SOHBETLER / ALTUĞ KARATAŞ

“ENERJİ HAYATTIR”

Derneğimizin düzenli olarak gerçekleştirdiği "TADD'lı Sohbetler”de Şubat ayının konuğu, MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Enerji Uzmanı Altuğ Karataş odu. 
 

Altuğ Karataş, dünyada ve Türkiye’de PWC’nin yapmış olduğu ‘Geleceğin Trendleri’ araştırmasında çıkan sonuçların dijitalleşme ve enerjinin ilişkisini ve önemini anlatırken, Grafiklerle “Yeşil Dönüşüm Ekonomisi” hakkında bilgiler verdi, “Enerji hayattır” dedi.

Dijitalleşmenin önemini istatistiklerle ortaya koyan MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Enerji Uzmanı Altuğ Karataş, “Dünya hangi sektörler öncülüğünde gelişecek” sorusunun altını, “Dünyadaki cevap yüzde 62 teknoloji, yüzde 41 enerji. Türkiye’de özellikle son yıllarda bir atılım var enerji konusunda. Üreticilerin verdiği cevap yüzde 62. İkiz dönüşüm denilen bir kavram var artık. Yeşil dönüşümle dijital dönüşümü birleştiren. Sadece yeşil dönüşüm yetmiyor size. Bunu teknoloji ile birleştirmediğin zaman, o dönüşüm eksik bir dönüşümdür” ifadelerine yer verdi.

“Geleceğin Enerji Trendleri ve Teknolojileri” başlığı altında Afrikalı öğrenci, gönüllü ve misafirleri bilgilendiren Karataş, “Gelişmiş ülkeler arasında olmak, veya mevcut durumunu korumak isteyen ülkelerin enerji arz güvenliğini sağlaması en elzem konu ve bunu da sürdürülebilir hale getirmesi gerekmekte. Aynı zamanda dünyada ortaya çıkan İklim değişikliği etkisini de ortadan kaldıracak politikalar üretilmesi şart” dedi.

Türkiye’nin 2053‘te enerjinin parlayan yıldızı olacağını söyleyen Altuğ Karataş, “Sanayimizden üniversitelerimize kadar hepimizin ödevleri var. Gelecek enerjide, enerji yeşil teknolojilerde, yeşil dönüşümün geleceği ise Türkiye’de” şeklinde  konuşmasını tamamladı.

Yorum Yap

Bağış Seçenekleri