Tüm Afrika’nın Dostları Derneği

“Afrika Günü” kutlu olsun

“Afrika Günü” kutlu olsun

"AFRİKA GÜNÜ" KUTLU OLSUN

Afrika… Gönül coğrafyamız…
Tarih boyunca emperyalistlerin iştahını kabartan, mazlumların ve mağdurların anayurdu… 
“Bağımsızlık günün kutlu olsun…”

 

Bundan tam 60 yıl önce tüm Afrika halklarının bir araya gelerek özgürlüklerini ve bağımsızlık taleplerini  dünyaya haykırdıkları   gün. 
Bu tarih; yani 25 Mayıs 1963 Afrika’nın var olma, sömürgeci güçlere  başkaldırma ve birlik olma tarihi. 
Tüm Afrika’nın Dostları Derneği olarak “Afrika Günü”ne olması gereken önemi ve özeni gösterdik.
İki ay öncesinden Başkanımız Dr. Bilgehan Güntekin’in özel olarak başında durduğu ve hazırlıklarını yürüttüğü kutlama programı, kelimenin tam anlamıyla coşku içinde, sevgi seli şeklinde geçti.
Nasıl geçtiğini anlatmadan önce bugüne kadar Türkiye’de yapılmış en iyi “Afrika Günü” etkinliğine imza attığımızı gururla söyleyebiliriz.


“TÜRKİYE AFRİKA İÇİN UMUT SEMBOLÜDÜR”

Programın açılış konuşmasını Başkanımız Dr. Bilgehan Güntekin yaptı.
“Geleceğin Afrikasının mimarları olarak gördüğüm sevgili öğrenci kardeşlerim” diye konuşmasına başlayan Güntekin, “25 Mayıs 1963 tarihinde Afrika halklarının tek çatı altında bir araya gelerek tüm dünyaya karşı  sömürgeden kurtuluşlarını kutladıkları, ırkçılığa karşı çıktıkları ve eşit olduklarını haykırdıkları bir gündür. Bu gün, bağımsızlık ve özgürlük için zorlu bir yolculuğa, topyekun bir şekilde çıkan Kıta'nın dayanışma ve birliğini temel alan ortak bir bilincin tüm eksiklerine rağmen başladığı bir gündür” ifadelerini kullandı.
Şu anda Afrika Birliği’nin 55 asil üyesi ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu 8 adet gözlemci üyesi olduğunu hatırlatan Güntekin, “Aynı zamada Türkiye 2005 yılından itibaren gözlemci üye, 2008 yılından itibaren birliğin stratejik ortağı durumundadır. Afrika birliği Afrika için  umudun sembolüdür” dedi.

Güntekin sözlerini şöyle sürdürdü;
“19 ve 20. yüzyıllar Afrika için kayıp yüzyıllar olarak tarihe geçse de 21. yüzyıl sömürgeciliğin izlerinin silindiği, siyasi ve ekonomik açıdan tam bağımsız bir Afrikanın dünya tarihine damga vurduğu yıllar olacaktır. Genç  nüfus, hızla gelişen orta sınıf, hammadde ve doğal kaynaklarının zenginliği Afrika’yı tüm dünyada çekim merkezi yapmaktadır Daha yaşanabilir bir Afrika daha yaşanabilir bir dünyanın ön koşuludur.

Fransızların 1789‘da  tüm dünyaya haykırdıkları “Özgürlük, eşitlik ve kardeşlik” sloganının sadece sözümona batı medeniyeti için değil, tüm insanlık için ve Afrika için de geçerli olduğu günleri en yakın zamanda görmek umuduyla hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.
Yaşasın Afrika.”

AFRİKA GÜNÜ’NDE AFRİKA’DAN BİR GÜN

İstiklal marşımız ve Afrika marşının söylenerek başlandı etkinliğimizin sunuculuğunu Cansu Canan Özgen yaparken, kutlamalara Afrika ezgileri damgasını vurdu. Akademisyen, yazar, sanatçı ve birçok Afrikalı öğrenci salonu doldurarak “Afrika Günü”ne ilgi gösterdi.
Kongolu müzisyen ve aktivist Enzo Ikah kendi dilinde söylediği şarkılarla beğeni toplarken, “Uzun ince bir yoldayım” türkümüzle büyük alkış aldı.
Kardeşlik şiirlerinin okunduğu, otantik Afrika dans gösterilerinin yer aldığı program, yemek ikramı ile son buldu.

Yorum Yap

Bağış Seçenekleri