Su Projelerimiz

Afrika’da ciddi bir ihtiyaç olan su kuyularına yönelik faaliyetlerimiz, öncelikle Uganda, Nijer, Sudan, Tanzanya ve Etiyopya’da standart tipteki kuyular açmak şeklinde sürekli devam etmektedir. TADD’ın su faaliyetleri, hem sayıları hızla artan bağımsız su tulumbalarıyla yayılmakta hem de su projesi biçiminde model köyler ve çoklu musluklu çeşmelerle ayrıca bir farklılık sergilemektedir.

Güneş Enerjili Su Dağıtım Sistemi, ilgili ülkedeki Su Bakanlığı yetkilileri ile yapılan etüt sonrasında ihtiyacın öncelikli olduğu köyün belirlenerek sondaj kuyuları açılması ile başlamaktadır.


Yer altı suyu analizlerinin yapılmasının ardından, proje sahasındaki uygun noktalara güneş panelleri ve güneş enerjisiyle çalışan pompalar yerleştirilmektedir.

Pompa, sistemin yanında inşa edilen su kulesi üzerindeki depoya 10-15 tonluk suyu göndermektedir. Depodaki su, yer çekimi etkisi ile köyün belli yerlerine inşa ettiğimiz köy çeşmelerine ulaşmaktadır.


İkinci aşamada, köyde ortak kullanımlı açık sebze bahçeleri oluşturup bahçe içine 500 lt-1000 lt’lik (ihtiyaca göre) su havuzları inşa etmekteyiz. Kurulan zirai bahçenin su ihtiyacı kesintisiz biçimde bu yolla sağlanmaktadır.

Kurduğumuz köy çeşmeleri ve tarım alanı karşılığında köydeki her hane, köyün su komitesinin oluşturduğu fona aylık 1-2 dolar yatırmaktadır. Köye ait ortak bir hesapta biriken bu miktar, herhangi bir arıza durumunda arızanın giderilebilmesi için kullanılabilmektedir.

SİZ DE BAĞIŞ YAPABİLİRSİNİZ!

Su Kuyuları

İhtiyacın çok olduğu bölgeleri öncelik sıralaması yaparak tespit ediyor ve Uganda, Sudan, Nijer, Tanzanya ve Etiyopya’da su kuyuları açıyoruz.


Ülkesine, bölgesine ve kuyunun derinliğine göre rakamlar değişiyor olmakla beraber, Afrika’da bir kuyu için maliyet 3.000$ ile 20.000$ arasında değişmektedir. Bir kuyu hissesi 100$’dır.

Bir kuyunun maliyeti tamamen karşılandığında hiç vakit kaybetmeden açılışı gerçekleştirilmektedir.


Zamanında açıldığı halde çalışmaz hale gelerek âtıl kalmış kuyuların rehabilitasyonunu da gerçekleştiren TADD, kendi açtığı su kuyularının düzenli bakımını yapmaktadır.

Kuyularımızın suları uluslararası sağlık standartlarında temizdir.


SİZ DE BAĞIŞ YAPABİLİRSİNİZ!

Güneş Kiti Projesi

Afrika Kıtasında nüfusun yarısı enerjiye ulaşamamaktadır.

Enerjiye, dolayısıyla ışığa ulaşılamayan Afrika’da, insanlar güneş battıktan sonra ya karanlığa mahkum olmakta veya mum ve gaz yağı gibi yangın riskine yol açan ilkel çözümlere mecbur kalmaktadırlar.

Güneş kitleri hem çocukların ders çalışabilmesi hem de ailelerin akşamları da üretime devam edebilmesi adına evlerine elektriğin getirilmesi demektir.


Sadece 150 TL’ye bir aileye, 4500 TL’ye ise bir köye enerji sağlayarak bu insanların geleceğine ışık tutabilirsiniz!

Güneş kitlerimiz sayesinde her aile 13 saat enerjiye kavuşmakta, çocuklar akşamları ders çalışabilmektedir.


SİZ DE BAĞIŞ YAPABİLİRSİNİZ!

İlaç ve Tıbbi Malzeme Desteği

2014 yılından beri düzenlediğimiz sağlık organizasyonlarıyla, Afrika’da binlerce hastaya dokunmaya ve onlara umut olmaya gayret ediyoruz.

İstanbul’dan Afrika’ya yaptığımız uzun ve meşakkatli yolculukların ardından görev yapacağımız -ve yokluk içindeki- hastaneyi Türkiye’den getirdiğimiz tıbbi cihaz, dezenfektan ve ilaçlarla donatarak hazır hale getiriyoruz.

Genel cerrahi, kulak burun boğaz, göz, diş, aile hekimliği, pediatri, kadın doğum, üroloji, sünnet ve laboratuvar başta olmak üzere birçok branşta uzman doktorlarımız, hemşire ve hasta bakıcılarımızın da desteğiyle günde 13 saat çalışarak çok yüksek sayıda muayene, tedavi ve ciddi ameliyatlara imza atıyorlar.

SİZ DE BAĞIŞ YAPABİLİRSİNİZ!

Türkiye’deki ve Afrika'daki öğrencilere Eğitim Desteği

Türkiye’de okuyan Afrikalı öğrencilere ve Afrika'daki kardeşlerimize bağışlarınız sayesinde düzenli eğitim desteği vermekteyiz.

Türkiye'de düzenli biçimde verdiğimiz bursların yanı sıra, kurs, staj ve diğer imkânlarla ihtiyaç sahibi gençlere destek olabilir, Afrika'ya malzeme bağışları dahil sürmekte olan faaliyetlerimizin artarak devamına önayak olabilirsiniz.

Türkiye’de okuyan Afrikalı öğrencilerin vatanlarına döndüklerinde birer fahri Türkiye elçisine dönüşeceklerine şüphe yoktur. Onların Türkiye’deki öğrenciliklerini rahat geçirmeleri için

SİZ DE DESTEK OLABİLİRSİNİZ!

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial