Tüm Afrika’nın Dostları Derneği

Afrika’da Tarih ve Toplum’23

Afrika’da Tarih ve Toplum’23

Dünyanın merkezi Afrika olacak !

Afrika’da Tarih ve Toplum’23

Dünyanın merkezi Afrika olacak !

TADD Akademi’nin düzenlediği ve genel merkezimizde gerçekleşen “Afrika’da Tarih ve Toplum’23” konulu seminerler 4. hafta konuşmacıları ile son buldu.
Toplamda bir ay süren ve oldukça yoğun ilgi gören seminerlere alanlarında uzman isimler konuşmacı olarak katıldı.
Seminerleri, Türkiye’de eğitim gören birçok Afrikalı öğrencinin yanı sıra, üye ve gönüllülerimizin de takip etti.

Dr. Hatice Uğur “Dünya Afrika’ya kaçacak”

Afrika tarihçisi ve yazar Dr. Hatice Uğur seminerde önemli değerlendirmelerde bulundu.
“Dünya Tarihinde Afrika” başlıklı konuşmasında, bu yüzyılın “Afrika Yüzyılı” olacağına kesin inancını belirten Uğur “Afrika tarihi çok kadim bir tarihtir. İnsanlık tarihinin başlangıcı olmasıyla kabul görmüştür. Bu bölgeye uygulanan sömürgecilik sadece bir dönemin ürünüdür. Gelecekte Afrika, tüm dünya için bir kaçış yeri olacak” ifadelerini kullandı.

Afrika uzmanları TADD Akademi’de

Bir ilk olarak tarihe geçen “Afrika’da Tarih ve Toplum’23” seminerlerinde İNSAMER Afrika Araştırmaları Sorumlusu Dr. Serhat Orakçı ve Senegalli İslam Tarihi Öğrencisi Muhammed Gueye de vardı.

Serhat Orakçı, “Pan Amerikanizm” başlığı ile “Ütopya ve gerçeklik arasında Afrika’da birlik arayışına” değinirken, Muhammed Gueye, Afrika’da İslamiyetin yayılışını anlattı.

Berlin Konferansı ve sömürge düzeni

TADD Akademi bünyesinde düzenlenen “Afrika’da Tarih ve Toplum’23” seminerleri, Prof. Süleyman Kızıltoprak ve Dr. Kasım İbrahim’in konuşmaları ile son buldu.
Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, Batı’nın Afrika’yı sömürgeleştirirken Osmanlı İmparatorluğu’nun buna karşı durduğunu ve Berlin Konferansı’nda kardeşlerimizin haklarını korumak için elinden gelen çabayı gösterdiğini anlattı.

Dr. İbrahim Kasım ise 1884’te Batı’nın sömürgeciliği resmi bir hüviyete dönüştürdüğünü ve birbirleri ile çatışmayacak bir plan ortaya koydukarını ifade etti.

Yorum Yap

Bağış Seçenekleri