Tüm Afrika’nın Dostları Derneği

25 MAYIS AFRİKA GÜNÜ’24

25 MAYIS AFRİKA GÜNÜ’24

AFRİKA GÜNÜ’NÜ COŞKUYLA KUTLADIK

Derneğimizin her yıl geleneksel olarak düzenlediği “25 Mayıs Afrika Günü” etkinliğimizi bu sene Ankara’da verdiğimiz resepsiyonla kutladık.

Afrika kıtasının bağımsızlığa ilk adımı atması olarak kabul edilen “Afrika Günü” resepsiyonumuza Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Dr. Serdar Çam, milletvekilleri, Ankara’da bulunan Afrika ülke büyükelçileri, Dışişleri Bakanlığı ve TİKA yöneticileri, akademisyenler ve Afrika’ya gönül veren dostlarımız katıldı.

GÜNTEKİN: AFRİKA’NIN SORUNLARINI AFRİKALILAR ÇÖZER

Gecede bir konuşma yapan TADD Başkanı Dr. Bilgehan Güntekin, tam bağımsızlığa giden sürecin yollarını anlatırken, “Bugün bağımsızlık ve özgürlük için zorlu bir yolculuğa çıkan kıtanın dayanışma ve birliğini temel alan ortak bir bilincin başladığı gün. Afrika’nın tam bağımsızlığa kavuşması için bugün aramızda da bulunan birçok öğrenci kardeşlerimiz var. Afrika’nın geleceğinde bu öğrencilere ve kıtasını kendisine dert edenlere yapacak çok iş düşüyor. Afrika’nın tam bağımsızlığını muhakkak ki Afrikalılar başaracaklar” dedi ve öğrencilere hitaben de “Tarih, isteseniz de istemeseniz de bu şerefli yükü sizin omuzlarınıza yüklemiş durumda” ifadelerini kullandı.

ÖNEMLİ KONUKLAR, AFRİKA İLİŞKİLERİ VE YEREL DANSLAR

Türkiye’de eğitim gören Afrikalı öğrenciler, yazarlar, akademisyenler ve devlet adamlarının katıldığı resepsiyonda, Türkiye’nin Afrika ilişkileri masaya yatırıldı, derneğimizin bölgedeki insani yardım faaliyetleri taktir gördü.

Afrikalı müzisyenlerin ve yerel dansların renklendirdiği gecede Başkanımız Dr. Bilgehan Güntekin ve Ankara Temsilcimiz Av. Cüneyd Tiryaki katılımcılara hediyelerini takdim etti.

Afrika’nın özgürlük gününü tebrik ediyor, “Gelecek Afrika’nın” diyoruz…

Yorum Yap

Bağış Seçenekleri