Tüm Afrika’nın Dostları Derneği

Basında ’Afrika Günü’ Yankıları

Basında ’Afrika Günü’ Yankıları

Türkiye’deki “25 Mayıs Afrika Günü” kutlamalarının en renklilerinden birini Tüm Afrika’nın Dostları Derneği (TADD) organize etti. Kurulduğu günden bu yana,  onbeşin üzerinde Afrika ülkesinde yüzbinlerce insanın hayatına dokunan TADD’ın İstanbul Elite Word Business Hotel’deki “Afrika Günü” organizasyonu, birçok yerel, ulusal yayın ve haber ajanslarında yer aldı. 

Etkinlik; TADD Başkanı Bilgehan Güntekin’in Afrika kıtasına yatırım daveti, Sudan kökenli yazar Hayati İnanç’ın keyifli sohbeti, diğer katılımcıların bölge için eğitim ve ekonomi başlıklarındaki  konuşmalarıyla ve renkli Afrika yerel dans gösterisi görüntüleriyle okuyuculara duyuruldu.

 

AA; AFRİKA BİRLİĞİ DAHA ETKİLİ OLACAK!

 

Haberini TADD Başkanı Bilgehan Güntekin’le yaptığı özel röportajı başlığa çıkararak servis eden Anadolu Ajansı, düzenlenen etkinlikten de notlar ve kareler paylaştı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkan Yardımcısı ve Afrika ve Orta Doğu Sorumlusu Dr. Rahman Nurdun’un da konuşmasına yer verilen bültende, Türkiye-Afrika ilişkilerinin son 20 yılda önemli bir ivme kazandığına değinildi, Nurdun’un “Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı Afrika açılımı politikası kapsamında TİKA da 22 ofisi ve Orta Doğu dahil Afrika'da 54 ülkede faaliyet yürütüyoruz. Bizler diğerlerinden farklı olarak Afrikalılar için kazan-kazan politikası kapsamında çalışıyoruz” sözlerine yer verildi.

 

İhlas Haber Ajansı (İHA) da; Tüm Afrika'nın Dostları Derneği (TADD)’ın Afrika kıtasındaki ülkelerde yaşayan insanların yaşam standartlarını yükseltmek için tüm gücüyle seferber olduğuna vurgu yaptı. İHA Afrika Günü’nü haberleştirirken TADD’ın Afrika’da yaşayan insanların su, barınma, eğitim, sağlık gibi temel ihtiyaçların yoksunluğunu giderebilmek adına çalışmalarına hız kesmeden devam ettiğini duyurdu.

 

AFRİKA ADINA ÖNEMLİ İŞLER YAPILIYOR

 

Etkinlik birçok televizyon kanalının ve köşe yazarının da gündemindeydi. Organizasyonu yerinde takip eden Türkiye Gazetesi yazarı Celal Toprak, TADD’ın faaliyetlerinden duyduğu memnuniyeti kaleme aldı, “Tüm Afrika’nın Dostları Derneği’nin kurucusu Dr. Bilgehan Güntekin çok önemli işler yapıyor. Geçtiğimiz günlerde yaptığı bir etkinlikte Afrika’da iş yapan iş insanları ile tanıştık” diyerek Afrika’nın başarı hikayelerini sütununa taşıdı.

 

Önemli haber sitelerinde de yer alan TADD’ın “25 Mayıs Afrika Günü”nde Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Refik Polat’ın katılımı ve konuşması da haberleştirildi.

 

KBÜ Rektörü Prof. Dr. Polat’ın paneldeki “Eğitim” vurgusu öne çıkarılırken, Afrika ve Türkiye arasında son yıllarda büyük önem kazanan akademik eğitim konusundaki görüşlerini ve KBÜ’ de eğitim gören Afrikalı öğrencilerle ilgili sayısal veriler paylaşıldı. Dr. Refik Polat; Türkiye’de uluslararası öğrenci sayısı bakımında KBÜ’ nün ilk sırada yer aldığını vurgulamış,  en fazla Çadlı öğrenciye KBÜ’nün ev sahipliği yaptığını söylemişti.

Yorum Yap

Bağış Seçenekleri